javascriptde dosya gezgini

JavaScript’de Dosya Gezgini

JavaScript’te Dosya Gezgini hakkında bilmeniz gereken her şey.

JavaScript için dosya gezgini denetimi, bir web uygulaması içinde Windows Gezgini’ne benzer bir ara birim sağlayarak, son kullanıcıların dosyalara göz atmasına, yüklemesine ve indirmesine olanak sağlar. Klasör yapısı, klasörleri ve dosyaları yeniden adlandırarak, taşıyarak veya silerek değiştirilebilir ve kontrol yerleşimi ve klasör yönetimi özelleştirilebilir.

Bu blog, dosya gezgini bileşeninde bulunan özellikleri açıklayacak.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar : Profesyonel bir uzman gibi HTML yazmak

Düzen Türleri (Layout Types)

Dosya gezgini, dosyaları görüntülemek için iki çeşit düzen (layout) tipini destekler:

Döşeme / Küçük Resim görünümüne sahip dosya gezgini düzeni
Ayrıntılı Izgara görünümü ile dosya gezgini düzeni

Resim Önizleme

Görüntüyü bir diyalog penceresinde açan görüntüyü çift tıklatarak önizleyebilirsiniz. Ön izlenen görüntü, iletişim kutusu yeniden boyutlandırılarak yakınlaştırılabilir.

Dosya gezgini yerleşik görüntü önizleme seçeneği

Özel düzen

Dosya gezgini panelinin düzeni özelleştirilebilir.

Özelleştirilmiş düzen ile dosya gezgini

Sanallaştırma

Dosya gezgini, içeriği kaydırırken isteğe bağlı dosyaları yükleyen sanal bir kaydırma seçeneğine sahiptir. Bu, dosya sisteminde çok sayıda dosya bulunduğunda performansı artıracaktır.

Çok sayıda dosyayla sanal kaydırma

Dosya Erişim Kontrolü

Dosya gezgini, güvenli dosya sisteminizde, belirli kişi ve gruplara, belirli dosya ve klasörler için erişim izinlerini yetkilendirerek kullanılabilir. Dosyalarınız ve klasörleriniz için bir dizi erişim kuralı tanımlayarak, insanları dosya okuma, yazma, silme ve yükleme için yetkilendirebilirsiniz.

Bu erişim kuralları sunucu tarafında doğrulanır, bu nedenle daha güvenli olur ve yetkisiz kişilerin erişemez.

Önceki ekran görüntüsünde, dokümantasyon kullanıcısına erişim izni verilmiştir, böylece sadece belgeler klasörüne erişilebilir ve kalan klasörler kısıtlanır.

Diğer Depo Desteği
Varsayılan dosya sistemleri dışında, dosya gezgini çevrimiçi dosya sistemleri ve diğer depolar için bir UI olarak kullanılabilir. Şu anda, dosya gezgini bu depoları keşfetmeyi destekliyor:

Azure depolaması.
SQL veritabanı
Azure Depolama Desteği
Azure depolama, veri nesnelerini, dosya sistemi hizmetlerini vb. Depolamak için Microsoft tarafından sağlanan bulut tabanlı bir depolama hizmetidir. Varsayılan dosya gezgini genel dosya sistemleriyle çalışacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle işlevleri genişleterek Azure depolamasıyla ilgili işlemleri gerçekleştirebiliriz.

SQL Veritabanı Desteği
Bazı durumlarda, dosya sistemi SQL veritabanından sunuluyor olabilir. Dosya erişim işlemi de SQL veritabanı için farklı olacaktır. Bu, dosya işlemlerini genişleterek de yapılabilir.

Özet
Genel olarak, dosya gezgini bileşeni tüm dosya işlemleriyle tasarlandı; Uygulama bakış açınıza göre veya başka bir dosya deposunu desteklemek için genişletilebilir.